Obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv AIDS- a

Autor: Josipa Marić, 11. 12. 2017.

Svake godine 1. prosinca obilježava se Svjetski dan borbe protiv AIDS-a. Cilj je podići svijest javnosti i ukazati na rizike, mjere zaštite, važnost prevencije, ranog dijagnosticiranja, liječenja i skrbi za oboljele, kao i pokazati solidarnost prema oboljelima. HIV je virus koji se prenosi krvlju i spolnim putem, a napada imunološki sustav i uzrokuje cjeloživotnu kroničnu bolest. U svijetu je 2015. godine, prema procjenama UNAIDS-a i SZO-a, s HIV infekcijom živjelo 36,7 milijuna ljudi. Godišnje se zabilježi oko 30 000 novih dijagnoza. Međunarodni simbol svjesnosti i podrške prevenciji i liječenju HIV infekcije i AIDS-a je crvena vrpca.

Nastavnica biologije i kemije Magdalena Kaliterna održala je učenicima 7. i 8. razreda radionicu na temu borbe protiv AIDS-a. Kroz prezentaciju i kviz učenicima je pojasnila važnost sveobuhvatnog pristupa prevenciji HIV infekcije i očuvanja reproduktivnog zdravlja, važnost testiranja i eliminacije predrasuda koji dovode do stigmatizacije i diskriminacije oboljelih.