Radionica u sklopu programa Ruksak (pun) kulture

Autor: Josipa Marić, 30. 5. 2018.

Ruksak (pun) kulture je umjetničko-edukativni program vezan uz umjetnost i kulturu na državnoj razini koji su zajedno pokrenuli Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i Ministarstvo znanosti i obrazovanja, a u hrvatskim vrtićima i školama već četvrtu godinu zaredom provode ga stručnjaci različitih umjetničkih područja.

Radionice i programi pokrivaju područja izvedbenih umjetnosti, vizualnu i filmsku umjetnost, književnost i kulturnu baštinu.

Namjera programa je da umjetnost i kultura budu jednako dostupne svoj djeci na području RH. Projekt omogućava usvajanje i približavanje kulture i umjetnosti djeci i mladima koji žive u sredinama s ograničenim pristupom kulturnim i umjetničkim sadržajima.

Ciljevi programa su ujedno i razvijanje svijesti učenika o očuvanju materijalne i duhovne baštine i nacionalnog identiteta, promicanje i razvijanje svijesti o hrvatskom  jeziku te poticanje samostalnosti i kreativnosti.

Ministarstvo kulture je među prijavljenim školama odabralo i našu OŠ „Gornja Poljica“ za provođenje programa Ruksak (pun) kulture u sklopu kojeg je 9. svibnja održana radionica Sva lica jednog pisca. Nagrađivana spisateljica Ana Đokić učila je sedmaše i osmaše kako pisati poput profesionalca. Učenici su tijekom tri školska sata pisali priču na zadanu temu, a ona se potrudila učenicima prenijeti sve tajne spisateljskog zanata.