TERENSKA NASTAVA U KLIS

Autor: Josipa Marić, 15. 10. 2018.

Pod sloganom „Biseri našeg krša“, u ponedjeljak 1. listopada održana je terenska nastava na klisurama grada Klisa.

Novoformirano Agro-etno selo „Stella Croatica“ je bio naše prvo odredište.

Učenici su upoznali autohtone dalmatinske proizvode iz njihovog pogona: limuncine, arancine, voćne salame, smokvenjake,džemove i drugo.

Osim proizvodnog dijela posjetili smo i obiteljsko imanje kako bi učenici

stekli uvid kako se živjelo u zaleđu prije stotinu godina.

U sklopu kompleksa vidjeli smo i najveću privatnu botaničku zbirku gdje je Velebitska degenija preselila na Mosor.

Za učenike je organizirana i edukativna radionica „Vitaminska bomba“ u dvorani sa degustacijskom kuhinjom.  Kroz prezentaciju su učenici detaljnije upoznali organske spojeve koji su potrebni našem organizmu tj. vitamine i minerale.

Terensku nastavu zaokružili smo odlaskom na jednu od najistaknutijih utvrda u Hrvatskoj,tj. na Klišku tvrđavu.

Kako bismo što zornije i živopisnije doživjeli povijesno razdoblje od srednjeg vijeka do danas organiziran je doček od strane pripadnika Kliških uskoka u povijesnim odorama i sa izvornim naoružanjem iz pripadajućeg doba slavne uskočke prošlosti.

Razgledali smo znamenitosti unutar tvrđave u pratnji uskočkog vodiča.

Nakon obilaska utvrde  i muzejske zbirke naši učenici su se okušali i u gađanju mete lukom i strijelom, te nazočili uskočkom performansu-dvoboju mačem.