SJEĆANJE NA RAT U VUKOVARU

Autor: Josipa Marić, 22. 11. 2018.

Prošlo je 27 godina od tragedije golemih razmjera koja se dogodila u Vukovaru pod srpskim agresorom koji je mučio i osudio mnoge  hrabre ljude u njemu na smrt.

S posebnim pijetetom i mi se svake godine prisjećamo žrtve koju su Vukovarci podnijeli za nas i našu domovinu.

Dokumentarnim  filmom  „5 minuta za sjećanje-Bitka za Vukovar“ Ministarstva obrane Republike Hrvatske, koji se emitirao u holu škole s ciljem senzibilizacije učenika, oživjeli smo u svijesti predodžbu o masovnom zločinu nakon Drugog svjetskog rata.

Himnom smo započeli kratki program 19.11.2018. te minutom šutnje odali poštovanje svim poginulim braniteljima i civilima Hrvatske.

Učenik Toni Stazić nam je pročitao  Priču o djetinjstvu (Siniša Glavašević) djece  koja bez njega odmah postanu odrasli ljudi,istrošeni,postaju hodajući spomenici koji su istodobno strah i divljenje.

Naše osmašice  Jelena Banić i Martina Kaćunko  evocirale  su  uspomene  na to doba patnje,boli i  stradavanja kroz pripremljenu prigodnu  prezentaciju .

Javnim kazivanjem na pamet naučenih pjesmica učenici su u nama potaknuli       osjećaje ponosa i dostojanstva pri pomisli na grad Vukovar.

Stihove jedne od najljepših pjesama o Gradu heroju, Stoji grad,  koju je napisao i uglazbio  Hrvoje Hegedušić emocionalno su otpjevali Ana, Petra, Antonio,Matea i Ivan.

Zapalivši svijeće zahvalimo im i sjetimo se svih onih koji su sa svojim vukovarskim križom slijedili Isusov put razmišljajući ovako: „ I DA MI JE DOLINOM SMRTI PROĆI ZLA SE NE BOJIM JER TI SI BOŽE SA MNOM ! “