Sjećanje na žrtve Vukovara

Autor: Daniela Jasprica, 22. 11. 2016.

U petak, 18.11.2016. obilježili smo 25. obljetnicu sjećanja na Vukovar prigodnim programom i paljenjem svijeća za Vukovar ispred škole.

Program se odvijao za vrijeme prvog školskog sata i sudjelovali su svi učenici, nastavnici i djelatnici škole.

Uz himnu, prigodne recitacije i tekstove, djeca su ovaj dan obilježila i uređivanjem panoa u školi.

Najveća i najkrvavija bitka Domovinskog rata, bitka za Vukovar, završila je 18. studenoga 1991. godine, nakon 87 dana opsade toga grada na istoku Hrvatske. Bitka, koja je u Hrvatskoj i za vrijeme trajanja doživljavana iznimno dramatično i snažno emocionalno, završila je okupacijom grada koja je potrajala do 15. siječnja 1998. godine i mirne reintegracije, protjerivanjem većine nesrpskoga stanovništva iz grada i okolnih naselja, ratnim zločinom počinjenim nad ranjenicima i osobljem vukovarske bolnice na Ovčari te odvođenjem više tisuća ljudi iz Vukovara u koncentracijske logore u Srbiji.

Herojstvo Vukovara udarilo je temelj za kasnije vojne pobjede hrvatskih snaga koje su dovele do potpunog oslobađanja zemlje. Zbog svega toga Vukovar je postao simbolom oko kojeg se okuplja cijela nacija.