Vukovar u našoj školi!

Autor: Ivana Brlić, 17. 11. 2023.

Temeljem odluke Hrvatskoga sabora u cijeloj se Hrvatskoj sutra, 18. studenog, obilježava Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Toga datuma, prije 32 godine, udružene snage tzv. Jugoslavenske narodne armije i srpskih dobrovoljaca nakon tromjesečne opsade zauzele su ovaj hrvatski pogranični grad na Dunavu, okrutno se osvećujući nad civilnim stanovništvom i ratnim zarobljenicima.
Grad je napadnut 24. kolovoza 1991. Za vrijeme borbi i nakon ulaska okupatora u grad poginulo je oko 550 branitelja grada, 1700 civila, a oko 8000 Vukovaraca odvedeno je u zarobljeničke logore. Vukovar je napadalo 45000 neprijateljskih vojnika, a branilo ga je samo oko 1800 branitelja. To je bio jedan od najvećih ratnih zločina u Europi nakon Drugog svjetskog rata.
Danas je grad Vukovar najsnažniji simbol borbe i žrtve Hrvata za vlastitu slobodu te utemeljenja neovisne Republike Hrvatske u Domovinskom ratu. Stoga Dan sjećanja na žrtvu Vukovara treba obilježavati s posebnim poštovanjem prema palim braniteljima i svim žrtvama za slobodu jer su ugrađene u današnju slobodnu Hratsku.
Vukovar nažalost nije bio jedino mjesto u Hrvatskoj koje je propatilo u Domovinskom ratu. Stradala su mnoga hrvatska sela i gradovi. Istog dana kad je osvojen Vukovar, ubijeno je 80 mještana sela Škabrnje u okolici Zadra samo zato što su bili Hrvati.

Prisjetili smo se svih žrtava Domovinskog rata i odali im počast minutom šutnje.

Učenici naše škole pripremili su bili nekoliko recitacija za Vukovar.
Učenici drugog razreda recitaciju, Lijepo je živjeti u miru i Vukovar.
Učenik petog razreda, Miro Stazić, recitirao je pjesmu Kad umire čovjek.
Trećaši su recitacijom Vukovar prenijeti svoje misli i poruke Vukovaru.
Ana Lasić, učenica šestog razreda, recitirala je pjesmu Zahvala branitelju koja je zahvala svim hrvatskim braniteljima.
Za kraj su četvrtaši pjesmom Vukovar prenijeti svoju poruku ovom gradu heroju.

Fotografije su u galeriji!