Dani kulturne animaliSTike i Priča o galebu

Autor: Ivana Brlić, 9. 11. 2022.

Dani kulturne animaliSTike i  Priča o galebu

Matea Bajamić, učenica 7. razreda naše škole, pobjednica je literarnog natječaja za najbolju dječju priču o galebu. Matea je svoju priču pod nazivom Galeb Frane predstavila u Bolu na Braču u sklopu manifestacije Dani kulturne animaliSTike, koju organizira Centar za integrativnu bioetiku Filozofskoga fakulteta u Splitu.

Riječ je o znanstveno-kulturnoj i odgojno-obrazovnoj manifestaciji čija je svrha sagledavanje načina na koji životinje obogaćuju našu kulturu i živote. Jedan od glavnih ciljeva je sagledavanje odnosa između čovjeka i životinje te  pobuđivanje senzibiliteta i kritičke misli.

Ove godine je slogan manifestacije bio ,,Galeb nije tica’’, a održana je u Splitu od 19. do 22. listopada, s tim da je zadnji dan održan u Centru za kulturu u Bolu na Braču i taj je dan bio posvećen djeci. Organizatori manifestacije, profesori  Bruno Ćurak i Josip Guć, održali su edukativnu radionicu za djecu pod nazivom ,,Zašto trebamo poštovati druge?’’. Uslijedilo je predstavljanje slikovnice ,,Izgubljeni Malić. Storija o dva otoka’’ čiji su autori osnovnoškolci iz škole Poljana pod vodstvom profesora Guća, a zatim je Matea Bajamić predstavila i pročitala svoju priču o galebu pod nazivom Galeb Frane. Priča je to o jednom neobičnom , a zapravo običnom  galebu koji je zaljubljen u život , pjesmu i prijatelje i koji pokušava ostvariti svoj san. U prilogu pročitajte što je to galeb Frane silno želio postići i je li u tome uspio.

Sljedeći dan je Matea u pratnji svoje mentorice Anite Dražin razgledala Bol i njegove znamenitosti. Upoznale su čar i ljepotu ovog malog mjesta, prošetale do predivne plaže Zlatni rat te razgledale Domikanski samostan i Muzej u sklopu samostana Sv. Marije Milosne. Posjetile su i crkvu Sv. Marije Milosne koja se nalazi uz samostan.

Matea je pokazala kako se radom i trudom mogu postići veliki rezulati, a osim što je nagrađena predivnim vikendom u Bolu, njena je priča prevedena na engleski jezik i objavljena u knjižici sažetaka 4. dana kulturne animaliSTike, kao i u Školskim novinama.

Matei želimo puno novih ideja i sreće u daljnjem pisanju!

Piše: Anita Dražin, prof.

Fotograije  sa svečanosti su u foto-galeriji!

GALEB_FRANE.docx (49.89 KB)