150 godina školstva na području Gornjih Poljica i 70 godina OŠ Gornja Poljica

Autor: Ivana Brlić, 21. 11. 2022.

150 godina školstva na području Gornjih Poljica i 70 godina OŠ Gornja Poljica

Osnovna škola Gornja Poljica Srijane obilježava 150. godišnjicu školstva, kao i 70. godišnjicu postojanja sadašnje škole.

U utorak, 22.11.2022. u 11 sati u školi će se održati okrugli stol na temu 150 godina školstva na području Gornjih Poljica. Organizator okruglog stola je profesor povijesti Tvrtko Roguljić, tema njegovog predavanja je Povijest javne škole u Srijanima. Gosti predavači će biti dr. sc. Marko Rimac koji će održati predavanje na temu Pismenost u Gornjim Poljicima i don Slavko Kovačić koji će govoriti općenito o povijesti školstva na ovom području.

Na okrugli stol su dobrodošli svi zainteresirani.

Svečana proslava će se održati u petak, 25.11.2022. u prostorijama škole OŠ Gornja Poljica Srijane. U atriju škole moći će se razgledati izložba fotografija i povijesni pregled školstva na području Gornjih Poljica. Ovaj povijesni vremeplov provest će vas od prve pučke učionice na Glavici u Srijanima, preko škola u Docu Donjem, Trnbusima, Rošcima i Smajićima do naposljetku jedine preostale, današnje škole u Srijanima. Zanimljivo će biti popratiti kako su se škole otvarale, razvijale te na kraju zatvarale, odnosno pripajale jedna drugoj. Današnju, jedinu preostalu školu pohađa tek 39 učenika što nas gotovo vraća na početke školstva na ovom području. Ali mi se ne predajemo, vjerujemo u ovaj kraj i nadamo se da će svake godine broj učenika rasti. Zato vas pozivamo da svojom prisutnošću uveličate ovu proslavu i uživate u zanimljivom programu koji su pripremili učenici i djelatnici naše male, ali uspješne škole.

Svečani program počinje u petak u 10 sati u školskoj dvorani. Naši učenici predstavit će se svojim igrokazima, plesom i  recitacijama, a školski zbor zabavit će nas pjesmom. Program će upotpuniti i obogatiti dječja školska klapa Bepo iz Omiša i Kulturno umjetnička udruga ,,Mosor'' Gata koji će izvesti Gatsko gluvo kolo i Ražanačko kolo.

Slijedi domjenak i druženje koje će se upriličiti u prostoru škole.

Bit će nam čast i zadovoljstvo ugostiti sve naše drage prijatelje i goste.

Srdačno,

Ravnatelj, Stipe Božinović Mađor