TRADICIJSKA GLAZBALA I NOŠNJE IZ GORNJIH POLJICA

Autor: Ivana Brlić, 3. 3. 2023.

Udruga Val kulture u suradnji sa OŠ Srijane održala je predavanje o tradicijskim glazbalima i narodnim nošnjama iz Gornjih Poljica.

TRADICIJSKA GLAZBALA I NOŠNJE IZ GORNJIH POLJICA

Gost predavač bio je Goran Mikas, član udruge Val kulture za područje Splitsko-dalmatinske županije. Mikas se bavi poljičkom i hrvatskom pučkom tradicijom i nastoji sačuvati od zaborava ovu vrijednu kulturnu baštinu. Posebno je posvećen poljičkoj tradiciji jer i sam potječe iz tog kraja, točnije iz zaselka Vela Njiva koji je dio sela Srijane u Gornjim Poljicima. Proučava, izrađuje i svira tradicijske instrumente čijom je melodijom ispunio i našu školu, a čiji je učenik nekad i sam bio.

Više o predavanju pročitajte u članku preuzetom s intenetske stranice udruge Val kulture.

Ideju o predavanju je potaknula profesorica Anita Dražin, a njenu inicijativu je podržao ravnatelj Stipe Božinović-Mađor.

Predavanje se održalo u kabinetu matematike 17.02.2023. s početkom u 12 sati i 15 minuta, a predavanju je nazočilo 37 učenika te nekoliko profesora.

Predavanje se sastojalo od dva dijela, u prvom dijelu su predstavljene i opisane muška i ženska svečana nošnja iz Gornjih Poljica dok je drugi dio predavanja bio rezerviran za glazbenu baštinu ovog kraja koji pripada drevnoj Poljičkoj Knežiji, a prikazano je i opisano nekoliko glazbala, i to: čobanske svirale,diplice,dvojnice,diple,diple bez mješine i gusle na kojima je Goran i zasvirao objašnjavajući razlike.

Na kraju predavanja je održan mali kviz s pitanjima za učenike, a nagrada su bile diplice sa stalkom koje je za ovo predavanje Goran i izradio.

Diplice su otišle učeniku Luki Juriću iz Trnbusa kojem ovim putem čestitamo uz želju da ga zvuk diplica prati i veseli te možda i potakne u očuvanju baštine svoga kraja.

Nošnje su za potrebe ovog predavanja obukli učenica Ana Lasić iz Trnbusa te naš dragi prijatelj i suradnik Ante Banić iz Doca Donjeg.

Ova mala škola koja je nedavno proslavila obljetnicu od čak 150 godina školstva u Gornjim Poljicima,vrijedno i brižno radi na očuvanju tradicije Gornjih Poljica, ali i unapređenju škole za što je zaslužan ravnatelj gosp. Stipe Božinović-Mađor zajedno sa svojim suradnicima, ali i učenicima na čemu im čestitamo i

podržavamo njihova nastojanja da se održi tradicija i školstvo u Gornjim Poljicima. (www.valkulture.hr)

Piše: Anita Dražin, prof.